נתניה. השנה שהייתה

תאריך 04/01/2023

ינואר 22


איך אומרים שלום בסינית?

אתגרי הקורונה לא פסחו על קשרי תיירות החוץ בין המדינות, אבל בנתניה המשיכו לקיים אותם בדרכים וירטואליות. בחודש ינואר השנה חתם הואן וואנהוי, 

ראש העיר שיאמן שבסין המונה כ – 5 מיליון איש! על ברית ערים תאומות עם ראש העיר נתניה. החתימה נעשתה באמצעות ה"זום". 


חושבים על הקהילה 1

העירייה השלימה את הקמתו של המרכז הקהילתי ברחוב יאיר שטרן שבמרכז העיר. 

המרכז הוקם ליד בית הספר היסודי "איתמר" בהשקעה של כ – 7 מיליון שקל (בהשתתפות מפעל הפיס) והוא אמור לשרת את הורי וילדי מרכז העיר. 


נתניה. בראש פיתוח

כ – 400 יחידות דיור. זה סך ההיתרים שהנפיקה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במהלך חודש ינואר. מדובר בהיקף היתרים גבוה במיוחד, 

אפילו במונחי עשור, דבר המלמד על תנופת הפיתוח של העיר נתניה ועל הביקוש הרב לה היא זוכה. 


פברואר 22


תנאים להצלחה

התיכון הטכנולוגי של החמ"ד (המרכז הטכנולוגי הדתי) אחד מבתי הספר הוותיקים בעיר – זכה למשכן חדש ועדכני, לאחר שמנהל ההנדסה של העירייה השלים את בנייתו.


מרץ 2022


נתניה מתרחבת

מאבקה ארוך השנים של ראש העיר, מרים פיירברג-איכר, זכה להישג לאחר ששרת הפנים איילת שקד חתמה על צו ומפה לשינוי הגבולות בין עמק חפר ונתניה. 

בכך אישרה שרת הפנים את המלצת ועדת הגבולות שהקים משרד הפנים ביוזמת ראש העיר, לבחינת גבולותיה של נתניה והישובים הכפריים הסמוכים לה.

על פי הצו שנחתם יועברו 570 דונם ממועצה אזורית עמק חפר באזור חבצלת השרון אל תחום השיפוט של נתניה. 


הכי טובים בחינוך 1

בית החינוך חמ"ד מורשת זבולון, בהנהלתה של ברכה דבול והצוות החינוכי  - זכה בפרס חינוך ארצי של החינוך הממ"ד לשנת הלימודים תשפ"ב. 

הפרס נחשב לאות ההוקרה היוקרתי ביותר שמעניק משרד החינוך בכל אחד מהמחוזות בארץ.


ויהי אור

פרויקט רחב היקף וראשוני בעיר להחלפת תאורת הרחוב בכל העיר לתאורת לד, החל בנתניה בעלות של כ-20 מיליון ₪. 


שם המשחק: התחדשות עירונית

הליכי ההתחדשות בנתניה תופשים תאוצה. העיר בת ה – 90 וקצת, עוברת תהליכי התחדשות נרחבים, בצד פיתוח מתחמי מגורים חדשים ואטרקטיביים.

כצעד מרכזי לקידום הליכי ההתחדשות, גיבש מנהל ההנדסה בעירייה עקרונות מדיניות להתחדשות העירונית במרכז העיר הוותיק, שאותם אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובניה של נתניה. 

בנוסף נקבעו: מדיניות תמ"א 38 ומפה שמאית כלכלית וכן מדיניות להצבת מתקני פרסום למתחמי ההתחדשות העירונית. 


חושבים על הקהילה 2

העירייה השלימה הקמתו של מרכז קהילתי נוסף ברחוב רד"ק.

המרכז הקהילתי בנוי על שטח של כ- 900 מ"ר וכולל חדרי חוגים רב-תכליתיים בגדלים שונים, המאפשרים גמישות וחלוקה באמצעות מחיצות אקוסטיות, כמו גם חדרי מנהלה, מרחב מוגן (מוסדי) וחללי שירות ומעלית.


אפריל 22


תמר אריאל בראש

בתחרות הלאומית לרובוטיקה בהנדסה שהתקיימה במהלך חודש אפריל – זכו תלמידי בית הספר תמר אריאל במקום הראשון בהצגת פוסטר מדעי, שהינו דרך להצגת מחקר בעולם ההייטק והאקדמיה 

באופן מתומצת וויזואלי. צורת הצגת ידע זו נפוצה בכינוסים מדעיים בינלאומיים.


נפתח: מרכז מוזיקה לילדים ונוער עם מוגבלויות 

במעמד ראש העיר מרים פיירברג-איכר, יו"ר ההנהלה הציבורית של רשת המתנ"סים בדרום נתניה עופר אורנשטיין, סגן ראש העיר עו"ד אדיר בנימיני, מנכ"לית רשת המתנ"סים בדרום נתניה ליאת אריה ובכירי העירייה – נחנך מרכז מוזיקה לילדים ונוער עם מוגבלויות. המרכז שנקרא "מפתח סול" הוא מרכז מוסיקלי עם נשמה ופועל במסגרת רשת המתנ"סים בדרום נתניה. 


גם התחדשות , גם תשתיות

ראש העיר, מרים פיירברג-איכר חתמה עם שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, על הסכם מסגרת להתחדשות עירונית.

מדובר בצעד משמעותי לקידום תהליכי ההתחדשות העירונית, שכן מכוחו של ההסכם צפויה העיר לקבל בשלוש השנים הקרובות תקציבים של כ- 80 מיליון שקלים לטובת פיתוח התשתיות באזורים הסמוכים להתחדשות העירונית.


שניים מתוך 12

המשרד להגנת הסביבה, עיריית נתניה והחברה הממשלתית להגנות מצוקי חוף הים התיכון חנכו בחוף סירונית את שני שוברי הגלים הראשונים מתוך 12 שוברי גלים שיוקמו מחוף סירונית דרומה עד לחוף ארגמן. 

פרויקט ההגנה על המצוק החופי בנתניה הינו פרויקט דגל, הכולל הקמה של 12 שוברי גלים והזנת חול לצורך הרחבת רצועת החוף. 


מאי 22


ממלכת הטניס

טורניר הטניס הבינלאומי בנתניה הגיע לסיומו בהצלחה גדולה. 

במסגרתו ארחה העיר 70 שחקנים מ-34 מדינות ו-50 שחקני טניס מהמובילים בארץ. 


הכי טובים בחינוך 2

בית הספר חמ"ד ריגלר לאומנויות, בהנהלתו של אורי כהן – התבשר כי הוא הזוכה השנה בפרס חינוך ארצי, אחד מתוך 10 בתי ספר בכל הארץ!

בית הספר "ריגלר", השייך לחמ"ד הוא בית ספר מקיף שש-שנתי לבנים ולבנות. בית הספר קולט תלמידים מכל רחבי העיר, בעיקר תלמידי השכונות הדרומיות של נתניה. 

בסה"כ מונה בית הספר כ – 800 תלמידים.


יוני 22


מועדון תרבות

העירייה קיימה אירוע ייחודי לציון התחלת עבודות השימור של "בית לנדה".

על פי התכנון, ישמש המבנה המשופץ כמועדון תרבות עם בית קפה, מופעם אינטימיים של אומנים ומפגשי יוצרים מכל מיני תחומים, כאשר חדר בתוכו ישמש כחדר הנצחה לאבי המשפחה. 


יופי של פרויקט

האגודה לתרבות הדיור, בראשות מנכ"ל האת"ד מר ראובן צדוק תכננה ומבצעת פרויקט נרחב של שיקום בניינים בשכונת נאות שקד וקריית נורדאו בהיקף נרחב של כ – 30 מיליון שקל במסגרתו ישוקמו 740 יחידות דיור במהלך  3 השנים הקרובות.

מדובר בפרויקט במימון משרד הבינוי והשיכון ונעשה בשיתוף עם צביה בדש מרכזת מרקם ותיק , מנהלת עירונית שכונתית במנהל תפעול ותעשיות בעירייה, מנהל אשר בחר את הבניינים המיועדים לשיקום על פי פרמטרים חברתיים.


עבודה בכל שפה

מאות הגיעו ליריד התעסוקה שקיימה עיריית נתניה והתאחדות התעשיינים. ביריד הוצעו לקהל העולים מבקשי העבודה מגוון משרות בתעשיה הישראלית ברחבת האולפן הבינלאומי בעיר ובהשתתפות החברות טמפו, GA-DE, נירלט, ORBIT, קוסמופארם,INTEGER SMI , POLYCAD, פרי אור ועוד. 


קיץ של צלילים

הפסטיווקאלי - פסטיבל הזמר העברי שנערך ביוזמת עיריית נתניה וזכה להצלחה בשנים האחרונות, התקיים במהלך חודש אוגוסט. הרעיון העומד מאחורי הפסטיווקאלי הוא שימור הזמר העברי לדורותיו, באמצעות פסטיבל שנתי המתקיים בשכונת "עיר ימים" שרחובותיה נקראים על שמות אומני ישראל לדורותיהם. 


פרויקט מציל חיים

עיריית נתניה, באמצעות מנהל הרווחה והשירותים החברתיים, ובשיתוף תחנת כיבוי והצלה נתניה התקינו ללא עלות גלאי עשן בבתי קשישים / בני הגיל השלישי שחיים לבדם או ללא עורף משפחתי./


ארנונה עם bit

עיריית נתניה ואפליקציית bit, בשיתוף האוטומציה החדשה, השיקו אפשרות תשלום נוסף של חשבונות הארנונה עם bit, באופן פשוט בטוח ומהיר, ללא צורך בהקלדת פרטי כרטיס אשראי.


ממשיכים לסן רמו

בטכס חגיגי ומרגש – חתמה נתניה על ברית ערים תאומות עם העיר סן רמו שבאיטליה, שאירחה בזמנו את ועידת סן רמו, אחת הוועידות החשובות שהתקיימו, אשר הניחה את היסוד להצהרת בלפור ולהקמתה של מדינת ישראל.


יולי 22


אוהבים את הצלילים

לראשונה התקיים בנתניה פסטיבל לכלי הקשה – טרמולו נתניה.

את טרמולו הקים תומר יריב, נגן כלי הקשה, בן 46 המתגורר בנתניה, אשר בשלב מסוים החליט להגשים חלום ולהקים מרכז לכלי הקשה בישראל. עיריית נתניה נרתמה לחלום וכך קם לו המרכז לאומנות כלי ההקשה בישראל.


מניו יורק עד נתניה

במסגרת ביקור של נציגי הפדרציה של ניו יורק ה-UJA בנתניה ומפגש עם ראש העיר, מרים פיירברג-איכר, תרמה הפדרציה לפליטים ועולים חדשים מאוקראינה 267,000 דולר באמצעות קרן נתניה לטובת פעילות, סיוע, טיפול  והצטיידות בביתם החדש – נתניה. 


נתניה חוגגת ספורט

העיר נתניה נבחרה להיות אחת משלוש הערים המארחות את משחקי המכביה ה - 21 - האירוע הספורטיבי השני בגודלו בעולם. 

אלפי ספורטאי המכביה יחד עם המשלחות והמלווים התארחו בבתי המלון בעיר ונהנו מהעיר היפה ומהאטרקציות שיש לעיר להציע לתייריה מרחבי העולם. 

במסגרת זו הוקם מתחם ספורט ענק לכל המשפחה הכולל אזור לתחרויות ספורט, פעילויות לילדים, הופעות ופוד טראקס עם מנות מכל העולם. 


אוגוסט 22


החופים הכי נקיים

בביקורת שביצע המשרד להגנת הסביבה בחופי נתניה – נמצאו החופים במדד הגבוה ביותר מבחינת ניקיונם. הביקורת נערכה בסוף חודש אוגוסט על ידי פקח מטעם המשרד להגנת הסביבה. הביקורת בוצעה במקטע חוף בלו-ביי עד סירונית ובמקטע חוף לגון עד חוף פולג.


ילדי הקומיקס הישראלי 

לראשונה נפתחה בגלריה על הצוק תערוכה שכולה  קומיקס -  חגיגה של צבע, הומור וכייף ! תערוכה מיוחדת מסוגה שבה כל הגיבורים של  סיפורי  הקומיקס  הם ילדים וילדות!


נתניה עוברת לאנרגיה ירוקה

נתניה, עיר ירוקה, מבטיחה ומקיימת, מובילה את מהפכת האנרגיה המתחדשת והחלה בביצוע פרויקט נרחב להתקנת מערכות סולאריות על גגות של מוסדות חינוך, מבני ציבור, מגרשי ספורט וחניה ברחבי העיר.  


Beer בעיר 

אירועי הקיץ שקיימו עיריית נתניה ועמותת היכל התרבות לרווחת תושבי העיר ואורחיה, נחתמו בפסטיבל בירה שבו הופיעה להקת מוניקה סקס.

פסטיבל הבירה התקיים בכיכר העצמאות ובמהלכו נהנו אלפים ממוזיקה טובה, מבירות מהארץ ומהעולם, מדוכני מזון ופוד טראקס וכן מאווירה טובה של סוף הקיץ. 


ספטמבר 22


חושבים על הקהילה 3

בפיתחה של שנת הלימודים, נפתח מחדש המרכז הקהילתי המשודרג של נאות גנים.

המקום שודרג הודות להשקעת עיריית נתניה, המוסד לביטוח לאומי והחברה למתנ"סים והוא מאפשר הרחבה של העשיה המבורכת שמתקיימת במרכז הקהילתי לאורך השנה כולה.


נתנו כבוד

אנשי קהילת בוכרה בנתניה – נטלו חלק בטכס חגיגי של קריאת רחוב וגן ציבורי על שמו של הרב אברהם לודיוב ז"ל, מי שכיהן כרב קהילת בוכרה בנתניה ונמנה עם מי שהקים, החזיק והפעיל בכל ערי בוכרה תשתית איתנה של פעילות יהודית. בזכותו המשיכו הקהילות היהודיות לפרוח ולשגשג, חרף השלטון הסובייטי ששלט באותה תקופה.


והמספר הוא: 86.3% 

מנתונים שפרסם משרד החינוך עלה כי חל גידול נוסף באחוז הזכאות לבגרות בנתניה והוא עמד בשנת תשפ"א על 86.3% בהשוואה להישג הקודם שעמד בשנת תש"פ על  82.3% - עלייה של 4%, כאשר הממוצע הארצי עמד על  76%.


תומכים באומנים הצעירים

עיריית נתניה העניקה מלגות לאומנים צעירים ממגוון תחומים – קולנוע, ספרות, אמנות פלסטית, קולי, כלי ותיאטרון.

הערב החל עם הזמר והפייטן יוסף חיים שבעבר קיבל אף הוא את המלגה, והיום מופיע וכותב שירים ומוזיקה משלו. יוסף שר בליווי קלידן וכינור וריגש את הבאים עם "אדון הסליחות" ו"בנאדם מה לך נרדם". 


אוקטובר 22


"מסע אל האופק"

התרגשות נרשמה בפתיחה החגיגית של תוכנית "מסע אל האופק" שנערכה באצטדיון נתניה.

22 צעירות וצעירים נבחרו להשתתף בתוכנית בהתרגשות ובציפייה לתהליך משמעותי ומעצב עבורם - תהליך מקדם, אשר בו הם יסללו את דרכם בביטחון לאופק האישי של כל אחד ואחת .

התוכנית מוצעת במסגרת המחלקה לצעירים בעיריית נתניה "הגג – הבית לצעירים בנתניה".


רוביז 1929

עיריית נתניה, בשיתוף מפעל הפיס השיקה מתחם תרבות, בילוי ופנאי "מגניב" לבני הנוער של נתניה ולצעירי העיר. מדובר במתחם ראשון בנתניה שמציע לצעירים להיות, לחוות, ליהנות ולהתחבר: הופעות חיות, במה פתוחה לאומנים, הרצאות וסדנאות, מרחב חברתי ליצירת נטוורקינג והמון אווירה. בני 18 ומעלה מוזמנים גם לשבת על הבר וליהנות ממוסיקה טובה ומחברה צעירה.

המתחם ממוקם  באיצטדיון נתניה, יציע עליון, 3B.


בדרך: ארנה בנתניה

עיריית נתניה יצאה לתכנון וביצוע היכל ספורט למשחקי כדורסל ולמופעים, שייבנה בסמוך לאצטדיון העירוני. 

התכנון אושר על ידי איגוד הכדורסל וכן על ידי מפעל הפיס אשר לו חלק נכבד במימון הפרויקט. 

ההיכל יכלול 2500 מקומות ישיבה ויהיה מותאם למשחקי כדורסל ומופעים. עלות הקמת הפרויקט מוערכת בכ- 50 מיליון ₪. 


נובמבר 22


שופר החירות 

במסגרת ציון אירועי 75 שנה להחלטה ההיסטורית של האו״ם בכ״ט בנובמבר שהובילה להקמת המדינה - חשפה ההסתדרות הציונית העולמית בשיתוף עיריית נתניה והחברה היהודית אמריקאית לשימור היסטורי  אנדרטה – שופר החירות, המנציחה אירוע זה. במסגרת האירוע נחשפו גם הפטיש ופרוטוקול הישיבה המקוריים מהאירוע ההיסטורי. 


הולכים על חשמל

בימים אלה הוצבו במוקדים שונים ברחבי העיר עמדות טעינה לרכבים חשמליים במטרה להרחיב את השירות לציבור התושבים.

בשלב ראשון נפרסו  15 עמדות טעינה בעלות שני שקעים, ועוד 2 עמדות מהירות באתרים שונים ברחבי העיר וזאת על בסיס תשתית החשמל שמרביתה הוקמה בעבר ושירתה את רכבי Car2Go.


ישראלי זה הכי אחי

מערכת החינוך של נתניה – יצאה ללמוד ולחגוג שבוע ישראלי בנתניה, בין חג הסיגד – חג הכמיהה לירושלים שנחגג בקרב יהודי אתיופיה לבין כ"ט בנובמבר – יום הכרזת המדינה באו"ם. המטרה - לחזק את הקשר של תלמידי העיר אל המורשת הישראלית. 


הפנינג של השמחות

בהפנינג שנערך לילדים ולהורים – נחנך מרכז קהילתי חדש בנתניה, בשכונת אגמים הצעירה.

המקום מהווה מרכז תרבות וקהילה ומציע מגוון חוגים והפעלות, הרצאות ואירועים לילדים ובני נוער. תשומת לב מיוחדת תנתן לבני הגיל השלישי שייהנו מפעילות בוקר של חוגים, הרצאות ומפגשים איכותיים.


I love netanya

מיצג אומנותי חדש ומיוחד הוצב לאחרונה בכיכר העצמאות ומושך אליו רבים ובהם תושבים, אורחים ותיירים, המבקשים לראות מקרוב ולהצטלם.

המיצג, I love Netanya, עוצב במיוחד עבור נתניה, ראשון מסוגו בישראל והוא בנוי מ-750 ק"ג פלטות עם תאורה איכותית המוארת בחשיכה. 


למען רוכבי האופניים

עיריית נתניה, באמצעות אגף שירות וחדשנות, בשיתוף אגף גנים ונוף, פתחה במהלך להתקנת עמדות עצמאיות לתיקון אופניים ברחבי העיר. בשלב ראשון הותקנו 9 עמדות עצמאיות.


שואבים אהבה מבאר הלב

העירייה חנכה את מתחם "באר הלב" של מנהל הרווחה והביטחון החברתי. המתחם כולל בתוכו שלוש מסגרות: שתי מועדוניות לילדים ומרחב לנערות וצעירות.


דצמבר 22


המרוץ לנתניה

השנה הקלנדרית הסתיימה ב"בליץ" של משלחות מארצות שונות, שבאו לנתניה לקדם את קשרי התיירות והחוץ עם העיר.

זה החל בחתימת ברית ערים תאומות עם העיר יאסי שברומניה, העיר השנייה בגודלה ברומניה. במקביל – הגיע לעיר שגריר בטומי, אף היא עיר תאומה לנתניה. 

בהמשך נחתם הסכם שיתוף פעולה, ראשון מסוגו בארץ עם העיר פאיה שבקוסובו. בטכס נטלו חלק שגריר ישראל בקוסובו ושגריר קוסובו בישראל , שר בממשלת קוסובו וראש העיר פאיה וכן אפרים בולמש, המשנה לראש העיר, הממונה על התיירות וקשרי החוץ בנתניה.

שגריר סין בישראל הגיע אף הוא לנתניה ונפגש עם ראש העיר, מרים פיירברג-איכר ועם בכירי העירייה, במטרה להעמיק את היחסים בין נתניה לסין. המשלחת הציעה שיתוף פעולה עם עיר ההייטק צאנג ז'ו, וזאת מעבר לברית הערים התאומות עליה חתומה העיר עם העיר שיימן שבסין.


המרוץ לנתניה נמשך...


​​​​​

המרוץ לנתניה נמשך...